- Jedno hledisko je pokrytí signálem v místě váhy, což si lze přímo prakticky ověřit z běžného mobilního telefonu. Na stanovišti, kde bude váha s dálkovým přenosem umístěna, si pošlete sms zprávu sám/sama sobě. Je potřeba si jen uvědomit, že ověřujete toho operátora, jehož SIM kartu máte v telefonu právě vloženu. Pokud přenos sms zpráv nefunguje, zkuste jiného operátora.
- Druhé hlavní hledisko jsou provozní náklady na dálkový přenos, čemuž je věnován zbytek tohoto příspěvku.
Používáte-li k váze počítač, potřebujete 2 SIM karty. Jednu do váhy a druhou do modemu u počítače. Pokud místo počítače používáte mobilní telefon nebo tablet, který v sobě SIM kartu vloženu má, stačí si pořídit již pouze 1 SIM kartu do váhy.
Do 1 sms zprávy, je-li připojena 1 váha, se vejde záznam 15 měření. Pro názornost lze uvést praktický příklad nastavení pro zimní a letní období.
V zimě:
Záznam si zvolíte např. 2x denně, třeba ráno ve 4 hodiny a odpoledne v 16 hodin, abyste si pro informaci zachytili minimální a maximální zimní teploty na stanovišti. Do 1 sms se tak vejde záznam za necelých 8 dnů a v zimě si proto můžete nechat posílat pouze 1 sms týdně. V úlech obvykle jen plynule ubývají zásoby, proto informování 1 týdně většině včelařů bohatě postačuje.
V létě:
Při snůšce je dobré si zvolit častější záznam, třeba 4x nebo 8x denně, abyste viděli průběh a charakter snůšky. Do 1 sms se pak vejde záznam za necelé 4 nebo 2 dny. V létě je také vhodné si nechat posílat data častěji než v zimě, a to každý den anebo jednou za 2 nebo za 3 dny, abyste mohli dle potřeby včas přidat nástavky, vytočit, přestěhovat kočovné stanoviště apod.
Je patrné, že nás zajímá hlavně cena 1 sms a dále to, zda nám daný operátor tahá z kapes nějaké další poplatky, anebo nás k nějakým výdajům nutí, ikdyž bychom třeba chtěli dálkový přenos na nějakou dobu (dočasně) např. zastavit. K datu 21.9.2020 jsou ceny a některé podmínky u hlavních operátorů v České republice u vybraných tarifů (nejlépe s nulovým paušálem) následující (ceny jsou včetně DPH).
- ČEZ:
tarif "platím jak volám", paušál 0,- Kč, cena 1 sms 1,50 Kč.
Pokud máte od ČEZu elektřinu nebo plyn, můžete s výhodou využít bonus, který ČEZ svým zákazníkům poskytuje. Spočívá v tom, že cena sms mezi jejich SIM kartami (tzv. síť ČEZ) je 0,- Kč. Zdarma vám pro tento účel poskytnou až 4 SIM karty. Jedinou podmínkou, aby SIM karty zůstaly aktivní, je, že je třeba odeslat alespoň 1 placenou sms (tj. sms do jiné sítě než je síť ČEZ) nejdéle za každé 3 měsíce, což váha dělá automaticky. V tomto případě vám vychází náklady na přenos dat téměř nulové.
- Vodafone:
"nulový tarif ", paušál 0,- Kč, cena 1 sms 1,51 Kč.
- O2-Telefonica:
tarif "M2M", paušál 19,36 Kč měsíčně, cena 1 sms 1,94 Kč.
- T-Mobile:
tarif "M2M mini", paušál 18,15 Kč měsíčně (smlouva na dobu neurčitou) nebo 12,10 Kč měsíčně (smlouva na dobu určitou, na 2 roky, lze ale vypovědět bez sankce), balíček 20 sms za 35,-Kč a každá sms nad rámec balíčku 3,03 Kč.
- SIM karty s "dobíjením" kreditu (od kteréhokoliv operátora):
kromě ceny za 1 sms si u tohoto typu SIM karty také ale zjistěte, jakou dobu platnosti má kredit od svého dobití. Obvykle je to někde mezi 6-ti až 12-ti měsíci, potom nevyčerpaný kredit propadá. Po vyčerpání kreditu váha jen přestane data vysílat, po jeho dobití se vysílání opět obnoví.
Kromě výše uvedených operátorů a jejich tarifů můžete použít i jakýkoliv jiný, kdy základním požadavkem je, aby zvolená SIM karta dovolovala odesílat a přijímat sms zprávy . Kromě ceny za 1 sms však vždy zvažte celkové podmínky, na které je použití dané SIM karty vázáno..
Závěr:
Dle našeho názoru jsou v současné době nejvhodnější tarify s nulovým paušálem, tj. od ČEZu nebo Vodafonu. A máte-li elektřinu nebo plyn od ČEZu, jedná se o variantu s téměř nulovými náklady na přenos dat.