Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Štítky blogu
Novinky
16.03.2022
Nová úlová váha Apis Digital 501
Představujeme vám novou úlovou váhu Apis Digital 501, která nahrazuje předchozí typ 401. Má zcela novou elektroniku i mechaniku. Více naleznete v blog... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Kterého GSM operátora si vybrat pro dálkový přenos dat?
21.09.2020 Časté dotazy
Kterého GSM operátora si vybrat pro dálkový přenos dat?
Pro dálkový přenos změřených hodnot váha používá GSM síť. Potřebujete proto SIM kartu od některého z operátorů. Článek se zabývá tím, kterého operátor... číst celé
Zobrazit všechny články
 1. Úvod
 2. Články a rady (blog)
 3. Časté dotazy
 4. Kterého GSM operátora si vybrat pro dálkový přenos dat?
21.09.2020
Časté dotazy

Kterého GSM operátora si vybrat pro dálkový přenos dat?

 • Jedno hledisko je pokrytí signálem v místě váhy, což si lze přímo prakticky ověřit z běžného mobilního telefonu. Na stanovišti, kde bude váha s dálkovým přenosem umístěna, si pošlete sms zprávu sám/sama sobě. Je potřeba si jen uvědomit, že ověřujete toho operátora, jehož SIM kartu máte v telefonu právě vloženu. Pokud přenos sms zpráv nefunguje, zkuste jiného operátora.
 • Druhé hlavní hledisko jsou provozní náklady na dálkový přenos, čemuž je věnován zbytek tohoto příspěvku.
Používáte-li k váze počítač, potřebujete 2 SIM karty. Jednu do váhy a druhou do modemu u počítače. Pokud místo počítače používáte mobilní telefon nebo tablet, který v sobě SIM kartu vloženu má, stačí si pořídit již pouze 1 SIM kartu do váhy.
 
Z důvodu co nejnižších provozních nákladů používá váha pouze sms zprávy. Takzvaný datový přenos ani připojení k Internetu se záměrně nevyužívají. Proto z preventivních důvodů doporučujeme zablokovat na SIM kartách (ve váze a případně i v modemu, používáte-li jej) veškeré služby kromě zmíněných sms.  Za příjem sms zpráv se v tuzemsku neplatí nic, platí se pouze za jejich odesílání. 
 
Do 1 sms zprávy, je-li připojena 1 váha, se vejde záznam 15 měření. Pro názornost lze uvést praktický příklad nastavení pro zimní a letní období.
V zimě:
Záznam si zvolíte např. 2x denně, třeba ráno ve 4 hodiny a odpoledne v 16 hodin, abyste si pro informaci zachytili minimální a maximální zimní teploty na stanovišti. Do 1 sms se tak vejde záznam za necelých 8 dnů a v zimě si proto můžete nechat posílat pouze 1 sms týdně. V úlech obvykle jen plynule ubývají zásoby, proto informování 1 týdně většině včelařů bohatě postačuje.
V létě:
Při snůšce je dobré si zvolit častější záznam, třeba 4x nebo 8x denně, abyste viděli průběh a charakter snůšky. Do 1 sms se pak vejde záznam za necelé 4 nebo 2 dny. V létě je také vhodné si nechat posílat data častěji než v zimě, a to každý den anebo jednou za 2 nebo za 3 dny, abyste mohli dle potřeby včas přidat nástavky, vytočit, přestěhovat kočovné stanoviště apod.
 
Je patrné, že nás zajímá hlavně cena 1 sms a dále to, zda nám daný operátor tahá z kapes nějaké další poplatky, anebo nás k nějakým výdajům nutí, ikdyž bychom třeba chtěli dálkový přenos na nějakou dobu (dočasně) např. zastavit. K datu 21.9.2020 jsou ceny a některé podmínky u hlavních operátorů v České republice u vybraných tarifů (nejlépe s nulovým paušálem) následující (ceny jsou včetně DPH).
 
 • ČEZ:
tarif "platím jak volám", paušál 0,- Kč, cena 1 sms 1,50 Kč.
Pokud máte od ČEZu elektřinu nebo plyn, můžete s výhodou využít bonus, který ČEZ svým zákazníkům poskytuje. Spočívá v tom, že cena sms mezi jejich SIM kartami (tzv. síť ČEZ) je 0,- Kč. Zdarma vám pro tento účel poskytnou až 4 SIM karty. Jedinou podmínkou, aby SIM karty zůstaly aktivní, je, že je třeba odeslat alespoň 1 placenou sms (tj. sms do jiné sítě než je síť ČEZ) nejdéle za každé 3 měsíce, což váha dělá automaticky. V tomto případě vám vychází náklady na přenos dat téměř nulové.
 
 • Vodafone:
"nulový tarif ", paušál 0,- Kč, cena 1 sms 1,51 Kč.
 
 • O2-Telefonica:
tarif "M2M", paušál 19,36 Kč měsíčně, cena 1 sms 1,94 Kč.
 
 • T-Mobile:
tarif "M2M mini", paušál 18,15 Kč měsíčně (smlouva na dobu neurčitou) nebo 12,10 Kč měsíčně (smlouva na dobu určitou, na 2 roky, lze ale vypovědět bez sankce), balíček 20 sms za 35,-Kč a každá sms nad rámec balíčku 3,03 Kč.
 
 • SIM karty s "dobíjením" kreditu (od kteréhokoliv operátora):

kromě ceny za 1 sms si u tohoto typu SIM karty také ale zjistěte, jakou dobu platnosti má kredit od svého dobití. Obvykle je to někde mezi 6-ti až 12-ti měsíci, potom nevyčerpaný kredit propadá. Po vyčerpání kreditu váha jen přestane data vysílat, po jeho dobití se vysílání opět obnoví.

 

Kromě výše uvedených operátorů a jejich tarifů můžete použít i jakýkoliv jiný, kdy základním požadavkem je, aby zvolená SIM karta dovolovala odesílat a přijímat sms zprávy . Kromě ceny za 1 sms však vždy zvažte celkové podmínky, na které je použití dané SIM karty vázáno..

 
Závěr:
Dle našeho názoru jsou v současné době nejvhodnější tarify s nulovým paušálem, tj. od ČEZu nebo Vodafonu. A máte-li elektřinu nebo plyn od ČEZu, jedná se o variantu s téměř nulovými náklady na přenos dat.
 
 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Copyright Apis Digital - kopírování obsahu je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno!
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz